Značenje Tawbe i njeni uslovi
Govornik: Imâm Sâlih bin Fawzân al-Fawzân
Izvor:
Pitanje: Recite nam o Tawbi (pokajanju); koji su njeni uslovi i značenje iskrene Tawbe?
Odgovor: Tawbah je povratak sa nepokornosti na pokornost, a ona je obavezna;
وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعًا أَيُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
“l svi se Allâhu pokajte, o vjernici, da biste uspjeli.” (24:31)
Stoga je muslimanu kada učini grijeh obavezno požuriti sa pokajanjem Allâhu عَزَّ وَجَلَّ. Allâh prihvata pokajanje onoga ko se pokaje:
وَإِنِّي لَغَفَّارٌ لِّمَن تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا ثُمَّ اهْتَدَىٰ
“Ja ću sigurno oprostiti onome ko se pokaje i uzvjeruje i dobra djela čini, i koji zatim na Pravom putu ustraje.” (20:82)
Ovo spada u Allâhovu عَزَّ وَجَلَّ darežljivost; naredio je ljudima da se kaju a obećao prihvatiti pokajanje onoga ko se pokaje i oprostiti mu njegov grijeh. Tawbah se međutim ne čini samo jezikom, nego ima uslove koji se moraju ispuniti. Ti uslovi su:
1. Ostavljanje i izbjegavanje grijeha; osoba ne može učiniti pokajanje Allâhu ukoliko on i dalje čini taj grijeh i nije ga ostavio.
2. Čvrsta odlučnost da se neće povratiti tome grijehu; ukoliko osoba učini pokajanje Allâhu a istovremeno ima namjeru ponovo činiti taj isti grijeh – to pokajanje je privremeno i Allâh سُبْحَانَهُ وَتَعَالَى ga neće prihvatiti.
3. Da sa žaljenjem gleda na ono što se desilo; da je obazriv na taj grijeh i da ga se plaši. On dakle neće reći “Pokajao sam se i to je to”, nego se boji toga grijeha i žali zbog onoga što se desilo.
Ovo su uslovi pokajanja. Ukoliko su prisutni, Allâh سُبْحَانَهُ وَتَعَالَى će prihvatiti Tawbu – kao što je obećao.