Muqbil bin Hâdî o neznanju kao opravdanju

Govornik: `Allâmah Muqbil bin Hâdî al-Wâdi`î (umro 1422)

Izvor:

 

 

Pitanje: Mnoge žene upućuju dove Ibn `Ulwânu, Safijj-ud-Dînu, al-Qafrîju i al-Khamsi, i kažu da su oni Awlijâ’ (Allâhovi štićenici/miljenici). One takođe upućuju dove Hammâdîju i Bâhûtu i čine Tawassul preko njih, vjerujući da otklanjaju štetu. Koji je propis za to?

Odgovor: To se smatra širkom. Allâh je rekao:

وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّن يَدْعُو مِن دُونِ اللَّهِ مَن لَّا يَسْتَجِيبُ لَهُ إِلَى يَومِ الْقِيَامَةِ وَهُمْ عَن دُعَائِهِمْ غَافِلُونَ وَإِذَا حُشِرَ النَّاسُ كَانُوا لَهُمْ أَعْدَاء وَكَانُوا بِعِبَادَتِهِمْ كَافِرِينَ

»Ko je u većoj zabludi od onih koji, umjesto Allâha, mole one koji im se do Qijâmetskog dana neće odazvati i koji su prema njihovim molbama ravnodušni. Kada ljudi budu sabrani, oni – idoli će im biti neprijatelji i poreći će obožavanje njihovo.« (46:5-6)

وَالَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِهِ مَا يَمْلِكُونَ مِن قِطْمِيرٍ إِن تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ

»A oni koje, pored Njega, molite, ne posjeduju ništa, ni koliko je opna na hurminoj košpici. Ako ih molite, ne čuju vašu molbu, a da i čuju, ne bi vam se odazvali; na Qijâmetskom danu oni će poreći da ste ih Njemu u obožavanju pridruživali. Niko te neće obavijestiti kao Onaj Koji sve u potpunosti zna.« (35:13-14)

وَلاَ تَدْعُ مِن دُونِ اللّهِ مَا لاَ يَنفَعُكَ وَلاَ يَضُرُّكَ فَإِن فَعَلْتَ فَإِنَّكَ إِذًا مِّنَ الظَّالِمِينَ وَإِن يَمْسَسْكَ اللّهُ بِضُرٍّ فَلاَ كَاشِفَ لَهُ إِلاَّ هُوَ وَإِن يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلاَ رَآدَّ لِفَضْلِهِ يُصَيبُ بِهِ مَن يَشَاء

»i, pored Allâha, ne moli se onome ko ti ne može ni koristiti ni nauditi, jer ako bi to uradio, uistinu, bi u zulumćare spadao. Ako ti Allâh kakvu nevolju da, niko je osim Njega ne može otkloniti, a ako ti htjedne dobro, pa – niko ne može blagodat Njegovu spriječiti; On njome nagrađuje onoga koga hoće od robova Svojih« (10:106-107)

Allâhov poslanik je rekao:

الدُّعَاءُ هُوَ الْعِبَادَةُ

»Dova je `ibâdah.« (at-Tirmidhî 3232, 3372 i 3555, Abû Dâwûd 1479 i Ibn Mâdžah 3828)

Hadîth prenosi an-Nu`mân bin Bašîr. Zatim je Allâhov poslanik proučio:

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

»Gospodar vaš je rekao: “Dove Mi upućujte, Ja ću vam se odazvati! Zbilja, oni koji se ohole da Mi ibadet čine – ući će, sigurno, u Džehennem poniženi.”« (40:60)

Ovo dokazuje da je dova `ibâdah. Allâh je u Svojoj Knjizi objasnio da se upućivanje dove nekome drugom mimo Allâha smatra širkom:

وَمَن يَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ لَا بُرْهَانَ لَهُ بِهِ فَإِنَّمَا حِسَابُهُ عِندَ رَبِّهِ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الْكَافِرُونَ

»A onaj koji se, pored Allâha, moli drugom bogu, bez ikakva dokaza o njemu, pred Gospodarom svojim račun će polagati, a nevjernici neće uspjeti.« (23:117)

Upućivanje dove Ibn `Ulwânu ili nekom drugom se dakle smatra širkom. Za onoga ko im upućuje dove važi da je opravdan zbog neznanja ukoliko je neuk – a njegovo djelo se smatra širkom. Ukoliko međutim nije neuk i objašnjena mu je istina, on je mušrik za kojeg nije dozvoljeno udavati žene. Ukoliko je već oženjen vjernicom, postaje joj zabranjen. U slučaju da se radi o ženi čiji je muž pravedan čovjek, ona mu postaje zabranjena – jer je mušrikinja.

Upućivanje dove drugima mimo Allâha je rasprostranjeno u mnogim islâmskim zemljama, a ne samo u Jemenu. Kada smo bili u Egiptu, vidio sam da na vratima dućana piše: »Husajne, pomozi!«