Ibn `Uthajmîn upozorava protiv današnjih Khawâridž
Govornik: Imâm Muhammad bin Sâlih bin `Uthajmîn
Izvor:
Pitanje: Imamo grupu mladih studenata u Jemenu koji na žestok način pričaju o velikim učenjacima – a pridobili su i drugu omladinu. Oni između ostaloga govore da je Šajkh al-Albânî vođa Irdžâ’. Isto govore i o Stalnome Komitetu za Fetve; kažu da i oni posjeduju Irdžâ’ – te da su neuki o propisima vezanim za današnja pitanja. Kada diskutujemo sa njima, oni tvrde da su Ahl-us-Sunnah, Salafijjûn i slično. Kako se prema njima treba ophoditi i šta o njima reći?
Odgovor: Što se tiče njihovoga govora o učenjacima, to učenjacima uopšte ne škodi. Nije mi poznato ništa o Šajkhu al-Albânîju što ukazuje da on spada u Murdži’ah. On je Salafî, Sunnî i Muhaddith. Danas je malo takvih kao što je on.
Što se tiče Stalnoga Komiteta za fetve i da su neuki o propisima vezanim za današnja pitanja, za tu tvrdnju važi što i za sve ostale:
الْبَيِّنَةَ عَلَى الْمُدَّعِي، وَالْيَمِينَ عَلَى مَنْ أَنْكَرَ
“Onaj ko optužuje treba iznijeti dokaz a onaj ko niječe treba se zakleti Allâhom.” (al-Bajhaqî 10/252)
Da li su oni diskutovali sa ovim učenjacima i zaključili da su neuki o propisima vezanim za današnja pitanja? Izrazi kao “neznanje o pitanjima današnjice” i “razumijevanje pitanja današnjice” su uvedeni izrazi koji potiču od nekih daija. Pohvalno razumijevanje je razumijevanje Allâhove عَزَّ وَجَلَّ vjere. Allâhov poslanik صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلّم je rekao:
مَنْ يُرِدِ اللَّهُ بِهِ خَيْرًا يُفَقِّهْهُ فِي الدِّينِ
“Allâh učini da onaj kome On želi dobro razumije vjeru.” (al-Bukhârî 71 i Muslim 1037)
Razumijevanje pitanja današnjice je sredstvo za sticanje slike o određenome pitanju – na koje se zatim primjenjuje šerijatski propis.
Pitanje: Kako se trebamo ophoditi prema ovoj omladini?
Odgovor: Što se odnosa prema njima tiče, smatram da ih trebate napustiti.
Pitanje: Da ih ignorišemo?
Odgovor: Potpuno, kao da ne postoje. Ukoliko međutim neko drugi dođe i želi pričati o ovoj temi, treba ga savjetovati, narediti mu da se boji Allâha عَزَّ وَجَلَّ i zabraniti mu da priča o nečemu bez znanja.
Pitanje: Zar njihovo optuživanje velikih učenjaka za Irdžâ’ ne dokazuje da oni imaju izvjesnu tendenciju? Sjećam se da su neki učenjaci spomenuli da je Ibn Badrân al-Hanbalî rekao da su neki Khawâridž optuživali Ahl-us-Sunnah za Irdžâ’.
Odgovor: Da, da; u to nema sumnje. Svi oni koji optužuju one koji su umjereni za Irdžâ’ imaju tendenciju ka ideologiji Khawâridž.
Pitanje: On dakle dijeli njihovo mišljenje i predispozicije?
Odgovor: Da, on u sebi ima predispozicije Khawâridž.