Ibn Bāz o zekatu na nakit
Govornik: Imām `Abdul-`Azīz bin `Abdillāh bin Bāz (umro 1420)
Pitanje: Učenjaci imaju različita mišljenja o tome da li je obavezan zekat na ženski nakit koji se koristi i koji se ne koristi. Kakav je vaš stav o ovom pitanju?
Odgovor: Ispravno mišljenje je da se na sav nakit daje zekat — bilo da se nosi ili da se ne nosi — pod uslovom da protekne jedna godina i da dostigne nisab. Allāhov poslanik ﷺ je naredio ženi koja je posjedovala nakit da na njega daje zekat. Kada je Umm Salamah iznijela svoj nakit pred Allāhovog poslanika ﷺ, on joj je rekao:
مَا بَلَغَ أَنْ تُؤَدَّى زَكَاتُهُ فَزُكِّيَ فَلَيْسَ بِكَنْزٍ
“Ako je na njega dat zekat, ne smatra se nagomilanim blagom” (Abū Dāwūd 1564)
A ženi koja je imala narukvice, a nije na njih davala zekat, rekao je:
أَيَسُرُّكِ أَنْ يُسَوِّرَكِ اللَّهُ بِهِمَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ سِوَارَيْنِ مِنْ نَارٍ
“Bi li ti bilo drago da ti Allāh umjesto njih (na ruku) stavi dvije narukvice od vatre?” (Abū Dāwūd 1563)
Prema tome, svaka žena koja posjeduje nakit — bilo da ga koristi ili ne — dužna je dati zekat na taj nakit ako ispunjava uslove: da prođe jedna godina i da imetak dostigne nisab.