Godinu i po klanjao u pogrešnom pravcu

Govornik: Imâm Sâlih bin Fawzân al-Fawzân

Izvor:

 

 

Pitanje: Preselio sam u novu kuću, a godinu i po dana nakon toga saznao sam da sam svo to vrijeme klanjao u pogrešnom pravcu. Šta smo ja i moja porodica sada dužni učiniti?

Odgovor: Živiš među ljudima i džamijama. Zar nemaš komšije muslimane? Zar nemaš džamije sa mihrabima? Zar ne klanjaš u džamiji? Klanjaš li kod kuće?

Ukoliko međutim živiš u nevjerničkoj zemlji u kojoj nema muslimana i džamija, učinit ćeš ono što si u stanju da klanjaš prema Qibli. Klanjaj kako si najbolje u stanju i namaz će ti biti ispravan:

فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ

»Pa Allâha se bojte koliko god možete.« (64:16)

A ako si nemaran i ne pitaš niti se ravnaš prema džamijama, moraš ponovo klanjati namaze, jer si bez opravdanja izostavio jedan od uslova ispravnosti namaza. Ovo važi ukoliko si klanjao u potpuno pogrešnom pravcu. Manje odstupanje međutim ne predstavlja problem.